Какво представлява „Еразъм+“?
Нейният прогнозен бюджет е 26,2 млрд. евро. Това е почти два пъти повече в сравнение с предходната програма (за периода 2014—2020 г.).
В програмата за 2021—2027 г. се обръща особено внимание на социалното приобщаване, екологичния и цифровия преход и насърчаването на участието на младите хора в демократичния живот.
Чрез нея се подкрепят приоритети и дейности, посочени в европейското пространство за образование, плана за действие в областта на цифровото образование и Новата европейска програма за умения. С програмата също така се:
- подкрепя Eвропейският стълб на социалните права,
- изпълнява стратегията на ЕС за младежта за периода 2019—2027 г.
- развива европейското измерение в спорта.
Как можете да участвате?
Проявявате интерес да кандидатствате от свое име или от името на вашата организация?
Възможности
„Еразъм+“ предлага възможности за мобилност и сътрудничество в областта на:
- висшето образование
- професионалното образование и обучение
- училищното образование (включително образованието и грижите в ранна детска възраст)
- образованието за възрастни
- младежта
- спорта
Преглед на възможностите
Представяне на възможностите, списък на поканите и съвети как да кандидатствате.
Възможности по програма „Еразъм+“
Подробна информация относно тези възможности, включително критериите за допустимост, ще намерите в ръководството за програма „Еразъм+“.
Докладване
Резултатите от програмата „Еразъм+“ са достъпни в доклади и статистически сборници, както и на платформата за резултатите от проекти по „Еразъм+“. На нея са достъпни повечето от финансираните по програмата инициативи, както и подбор от добри практики и успешни примери.
Подробна информация относно тези възможности, включително критериите за допустимост, ще намерите в ръководството за програма „Еразъм+“.
Докладване
Резултатите от програмата „Еразъм+“ са достъпни в доклади и статистически сборници, както и на платформата за резултатите от проекти по „Еразъм+“. На нея са достъпни повечето от финансираните по програмата инициативи, както и подбор от добри практики и успешни примери.
Как се управлява програмата?
Европейската комисия
Европейската комисия извършва цялостното управление на програмата, включително:
- Управление на бюджета
- Определяне на приоритетите
- Идентифициране на целите и критериите на програмата
- Надзор и насоки за изпълнението
- Последващи действия и оценка на програмата
Изпълнителната агенция за образование, аудио-визия и култура на Европейската комисия отговаря за управлението на „централизираните“ елементи на програмата, включително:
- Популяризиране на програмата и възможностите
- Публикуване на покани за представяне на предложения
- Преглед на исканията за безвъзмездни средства
- Сключване на договори и надзор на проектите
- Съобщаване на резултатите
Изпълнителната агенция и Комисията също така провеждат проучвания и изследвания, както и управление и финансиране на други органи и мрежи, подкрепяни от програмата „Еразъм+“.
Подробна информация за управлението на програмата „Еразъм+“ може да се намери в годишните работни програми, публикувани от Европейската комисия.
Националните агенции
В страните от ЕС Комисията е поверила голяма част от управлението на „Еразъм+“ на националните агенции. Извън ЕС и по-специално в областта на висшето образование тази роля се изпълнява от Националните бюра на програма „Еразъм+“.
Комисията предоставя финансиране на националните агенции, които използват средствата, за да управляват „децентрализираните“ дейности на програмата. Това позволява на агенциите да адаптират програмата си според нуждите на своите национални системи за образование, обучение и младеж.
Националните агенции отговарят за:
- Предоставяне на информация за програмата
- Преглед на кандидатурите, подадени в тяхната държава
- Мониторинг и оценяване на изпълнението на програмата в съответните държави
- Подкрепа за хората и организациите, участващи в „Еразъм+“
- Популяризиране на програмата и нейните дейности на местно и национално равнище
Тези агенции оказват и подкрепа на бенефициерите по програмата от етапа на кандидатстване до края на проекта. Те работят също с бенефициерите и други организации в подкрепа на политиката на ЕС в области, подпомагани от програмата.
Национални бюра на програма „Еразъм+“
Извън ЕС в държавите партньори, участващи в „Еразъм+“ в областта на висшето образование, голяма част от работата на националните агенции се извършва от националните бюра на програма „Еразъм+“. Тези бюра са отправна точка за всеки, който има намерение да участва в „Еразъм+“, и отговарят за:
- Предоставяне на информация за програмата и за това кой може да участва в нея
- Предоставяне на съвети и съдействие на потенциалните кандидати
- Мониторинг на проектите по програма „Еразъм+“
- Подкрепа на политическия диалог, проучвания и прояви
- Поддържане на контакти с експерти и местни власти
- Наблюдение на политическите тенденции
Други органи
Различни други организации също подкрепят програмата:
- мрежата „Евридика“ – предоставя информация за националните образователни политики и системи.
- eTwinning – онлайн платформа за сътрудничество за училищен персонал, която предоставя инструменти, подкрепа и услуги.
- EPALE – електронната платформа за образование за възрастни в Европа е общност за служители и професионалисти, работещи в сектора.
- Мрежа на експертите по реформата на висшето образование – подкрепя разработването на политики и диалога, води комуникация по проекти на „Еразъм+“ и предоставя обучение и съвети в държавите партньори.
- Euroguidance – мрежа от национални центрове за ресурси и информация за професионалисти и създатели на политики в областта на образованието и заетостта.
- Национални информационни центрове за академично признаване (NARIC) – предоставят информация за признаването на дипломи и периоди на обучение в чужбина, както и съвети за обучение в чужбина.
- Национални екипи от експерти на ECVET – популяризират приемането, прилагането и използването на Европейската система за кредити в професионалното образование и обучение.
- Мрежата на младежките ресурсни центрове SALTO – работа с младежта, обучение, ресурси и дейности за изграждане на мрежи, подкрепа на проекти по „Еразъм+“ и хостинг на инструмент на „Еразъм+“ за намиране на партньори.
- Мрежата „Евродеск“ – предлага информационни услуги на млади хора в областта на образованието, обучението и възможностите за младежи.